DENTIMA | Soukromá zubní ordinace v Plzni

SLUŽBY KTERÉ NABÍZÍME

Ošetření v sedaci Entonoxem (rajský plyn)

ENTONOX (směs N2O – rajského plynu a O2 – kyslíku) je bezpečné a účinné inhalační analgetikum pro všechny situace, kdy je potřebný rychlý nástup a ústup účinků. Zbaví pacienty bolesti, ale má také anxiolytický účinek, tedy zbavuje úzkosti. Je ideální zejména pro děti a pro pacienty, kteří trpí strachem ze zubního ošetření. Jeho aplikace je velice snadná a bezpečná, provádí se pomocí nosní masky nebo speciálního dýchacího ventilu. Díky tomu, že jde o směs 50 % kyslíku a 50 % oxidu dusného není možné předávkování při dodržení indikačních podmínek a účinky po skončení inhalace rychle odezní. Pacient může odejít již po 15 minutách a po 30 minutách může řídit automobil. Někdy mohou pacienti vnímat lehkou závrať, euforii a mírnou nevolnost, ta však po ukončení inhalace rychle odezní.

Prevence

Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout nepopulárnímu „vrtání“ zubů a udržet si zdravý chrup po celý život, je důsledné dodržování prevence.

Velmi důležité je zvládnout správnou techniku čištění zubů. Na nedokonale očištěných zubech se tvoří zubní plak, který je nejčastější příčinou parodontopatií (neboli „paradontózy“ – onemocnění závěsného aparátu zubů vedoucí k „vyklání“ a „vypadávání“ zubů) a zubního kazu. Očištění běžným zubním kartáčkem nestačí, většinou zůstavájí nevyčištěné mezizubní prostory i zadní plošky stoliček. Proto se doporučje po klasickém vyčištění dočistit daná kritická místa speciálními pomůckami (solokartáčky, mezizubními kartáčky, zubní nití …).

Důležité je pravidelné odstraňování zubního kamene, který je vlastně obdoba vodního kamene – vzniká ukládáním minerálů se slin do zubního plaku. Zubní kámen „dráždí“ dásně a podílí se na vzniku a progresi (zhoršování se) paradontopatie.

Základní odstranění zubního kamene je hrazeno v rámci preventivní prohlídky zdravotní pojištovnou (jde však pouze o hrubé očištění nad dásní – není vždy dostačující).

Služby dentální hygienistky

Naše ordinace nabízí profesionální služby dentální hygienistky.

Dentální hygienistka pečlivě odstraní zubní kámen a plak ultrazvukovým scalerem, dočistí speciálními nástroji i těžko dostupná místa pod dásní. Zároveň vysvětlí pacientovi správný styl čištění zubů, vybere vhodný kartáček přímo podle velikosti mezizubních prostor a zubů a nacvičí s pacientem pro něj nejvhodnejší techniku čištění a dočišťování zubů.

Součástí péče dentální hygienistky je i vyšetření a zaznamenání speciálních číselných indexů, podle kterých lze snadno v budoucnu sledovat zlepšení nebo zhoršení stavu dásní a závěsného aparátu.

Výplně

Jestliže je zub zasažen kazem v menší míře, lze jej opravit po odvrtání zkažené zuboviny výplní.

Běžný amalgám: je hrazen pojišťovnou, vzhledem k neestetice, horším mechanickým vlastnostem, sklony ke korozivním procesům (plomba po čase „černá“) a vyššímu obsahu rtuti je, vyjma některých mikrovýplní v zadních úsecích chrupu, spíše dlouhodobě provizorním materiálem.

Fotokompozitní (“bílá”) výplň: je hrazena pacientem, má dobré mechanické vlastnosti, výbornou estetiku, pevnou vazbu(přilepení) k zubu, vhodná téměř na všechny druhy výplní jak v předním, tak v zadním úseku chrupu

Kofferdam

Gumová blána chránící  pacienta i lékaře před vzájemnou infekcí, bránící nechtěnému spolknutí nebo vdechnutí odvrtaného materiálu nebo desinfekčních výplachů pacientem. Udržuje suché pracovní pole, které je důležité pro správné zhotovení výplní nebo ošetření kořenových kanálků i v těžko dostupných místech úst.
V moderní stomatologii již nezbytný pomocník, na našem pracovišti používaný při všech možných indikacích.

Ošetření kořenových kanálků

Jestliže je kaz hluboký a je zasažena zubní dřeň (tzv.“nerv“) zubu, je potřeba před zhotovením výplně nebo prot.náhrady přeléčit kořenové kanálky. Přeléčení spočívá v odstranění zanícené nebo odumřelé zubní dřeně, důkladném vypláchnutí bakterií léčivým roztokem a hermetickým uzavřením kanálku koř.výplní. Tímto se eliminuje možnost bolesti zaníceného „nervu“ a šíření bakterií a zánětu dále do okolí zubu (vznik tzv. zánětů ozubice a okostice).

V naší ordinaci provádíme ošetření koř.kanálku endomotorem a proměření délky kanálku elektronicky apex-lokátorem. Je to metoda přesná – Apexlokator proměří délku kanálku s přesností na desetiny mm a endomotor vyčistí kanálek speciálnímy vrtáčky za stálých otáček a kontroly torze dokonaleji než ruční pilníčky.

Je třeba si uvědomit, že správné ošetření koř. kanálku zubu (i když koř. výplň není vidět) je nejdůležitější věcí pro funkci a setrvání zubu v ústech. V případě opakovaných zánětů je nutné z důvodů špatně ošetřeného koř. kanálku leckdy celý zub vytrhnout, i když vypadá samotná korunka jinak zdravě .

Protetika

Jestliže je postižení zubu kazem nebo úrazem takové, že již nelze opravit výplní, nebo v případě úplné ztráty zubu či skupiny zubů, je potřeba zhotovit některou z typů protetické náhrady:

Korunky

nahrazují jeden zub. Dají se zhotovit i při velkém poškození korunky zubu v případě, kdy je ještě zachován kořen zubu. Pak musí být umělá korunka vystužena ještě tzv.čepem, který je ukotven v kořeni a vystuží korunkovou náhradu, která je na čep napevno nalepena.
Celokovová korunka – je zhotovena celá ze stříbrného kovu, vhodná kvůli své barvě u esteticky méně náročného pacienta zejména do zadního úseku chrupu. Fasetová korunka – je zhotovena ze stříbrného kovu, který je překrytý na přední, nejvíce viditelné straně korunky, fasetou v barvě zubu. U esteticky méně náročného pacienta je vhodná i do předního úseku chrupu Metalokeramická korunka – je zhotovena z kovového jádra, který je kompletně překrytý keramickou vrstvou vymodelovanou přesně do tvaru a barvy zubu. Vhodná vzhledem k výborné estetice do všech úseků chrupu. Celokeramická korunka – je zhotovena kompletně z keramického materiálu (někdy může být vystužena pro větší pevnost minerálem zirkonem). Co se týče odstínů a průsvitnosti je nejvíce podobná zdravému zubu a je vhodná do všech úseků chrupu, má nejlepší estetické vlastnosti.

Můstky

nahrazují zub nebo skupinu zubů v případě jejich úplné ztráty. Co se týče materiálů, z kterých jsou vyrobeny, jsou shodné s korunkovými náhradami včetně jejich využití.
Klasický můstek – lze zhotovit, jestliže je mezera po chybějících zubech ohranična zdravými zuby. Ty se musí zbrousit na tzv.pahýlky, na které se nalepí můstek, který je složen z tzv.pilířů (ty se nalepí na zdravé zuby) a mezičlenu (ten supluje chybějící zub a je spojen napevno s pilíři). Inlayový můstek – lze zhotovit v případě, že je mezera ohraničena zdravými zuby a zárověn není velkého rozsahu. Pilířové zuby se nemusí kompletně zbrousit, stačí odvrtat jen malé jamky případně starší výplně, do kterých se speciální metodou přilepí mezičlen, který nahrazuje chybějící zub. Jde o nejšetrnější metodu náhrady chybějícího zubu.

Snímací náhrady

nahrazují skupinu zubů v případě, že nejdou nahradit můstkem.
Celková snímací náhrada – nahrazuje všechny zuby v ústech, v ústech drží pomocí adheze náhrady slin ke sliznici Částečná snímací náhrada – využívá k retenci (držení ) náhrady zuby, zbývající v ústech.
  • ČSN s jednoduchými drátěnými sponami – drátěné spony nezajištují kvalitní retenci náhrady, zároveň jsou neštrné k zbývajícím “vlastním” zubům a k dásním. Esteticky nevyhovuje.
  • ČSN s litými sponami – spoluúčast pacienta i pojištovny-lepší retence, šetrnější k dásni i zubům, esteticky většinou nevyhovují
  • ČSN s bílímy kompozitními sponami – spoluúčast pacienta i pojištovny, lepší retence, šetrnější k dásni i zubům, esteticky vyhovující
  • ČSN s attatchmenty – ke kotvení náhrady na zbylé zuby je použitý speciální zásuvný spoj – výborná retence, šetrné k dásním i zubům. Výborná estetika (spony na kotvení nejsou vůbec vidět.
Hybridní snímací náhrada – je vhodná zejména v případě, kdy zbývá v ústech minimum vlastních zubů, které se použijí na kotvení náhrady, zbylé zuby (stačí i jeden) se opatří speciálními zacvakávacími patenty (podobné „patentkam“ na oblečení), pomocí kterých se pak kotví náhrada. Výborná retence i estetika (patentky nejsou vidět).
Chybějící zuby lze nahradit i implantáty – kompletními náhradami zubu kotvenými přímo v kosti.

Chirurgie

V naší ordinaci provádím jednoduché i komplikované extrakce (trhání) zubů, v případě obtížného prořezávání zubů moudrosti jejich dekapsulace (uvolnění dásňového krytu), odstranění rušivých tahů slizničních řas. Dále provádíme i složitější chirurgické zákroky jako je extrakce retinovaných zubů (např.neprořezaných zubů moudrosti), resekce kořenových hrotu, uzávěry oroantrálních komunikací, implantace, atd.

Estetika

Estetika zasahuje v dnešní době do profesního i soukromého života téměř každému z nás. Mít zářivý úsměv (bez nežádoucích pigmentů nebo bez nevyhovujících barevně nesladěných výplní) není již výsostí pár vyvolených jedinců – při dnešních technických možnostech zubního lékařství jej může mít každý z nás. V naší ordinaci kladu na estetiku velký důraz, ale protože jde většinou o zákroky, které nejsou z hlediska funkčnosti chrupu nezbytné, jsou hrazeny plně pacientem.

Bělení zubů

Zuby se přirozeně věkem zabarvují do tmavších odstínů, často je tento proces urychlen kouřením nebo konzumací potravin a nápojů s velkým obsahem tmavých pigmentů jako je čaj káva, červené víno atd. Prostřednictvím působení karbamid peroxidu v gelové konzistenci je možné pigment v zubu rozrušit, a tím zuby vybělit, aniž by došlo k poškození zubních struktur.

V našich ordinacích  používáme nejmodernější způsob bělení a to systém PUREWHITENING – kombinace domácího a ordinačního bělení. Jde o jediný systém na světě, kde výrobce zaručuje výsledný efekt (odstín vybělení zubů minimálně B1-což obvykle znamená několik odstínů) a zároveň není potřeba se omezovat v tzv. bílé dietě, jinak řečeno je možné nadále konzumovat kávu, colu, atd.

Estetické fasety

Neestetický tvar nebo zabarvení předních zubů lze korigovat fasetami. Po nepatrném odbroušení min. vrtsvy přední strany zubu je možno překrýt neestetický zub fasetou.

Faseta přímá – je zhotovena přímo v ordinaci z fotokompozitního materiálu, výhodou je rychlost zhotovení (pacient odchází hned z ordinace již z „novým“zubem), nižší cena, nevýhoda je menší životnost.

Faseta nepřímá – po otisku je zhotovena v zubní laboratoři z keramického materiálu, pak je nalepena speciální adhezivní technikou na zub, čímž vytvoří se zubem jeden celek, výhodou je výborná estetika a vyšší životnost.

Uzavření mezery mezi zuby

V případě vrozené mezery mezi přednímy zuby u pacientů, kteří jsou s tímto stavem nespokojeni, je možné zuby dostavit fotokompozitní výplní, čímž mezera esteticky zanikne. 

Implantáty

Chybějící zuby lze nahradit i implantáty – kompletními náhradami zubu kotvenými přímo v kosti. Pokud je příznivá situace v ústech, jde o jednu z nejvhodnějších náhrad zubů. Nemusí se preparovat zuby ohraničující mezeru jako u zubních můstků a implantát je pak plně k využití po mnoho let i pokud dojde v ústech ke změně situace . U nás používáme implantáty značky Dentis, což je systém, který je dlouhodobě osvědčený a je hojně používán ve vyhlášených klinikách ve světě i u nás.

Rádi Vám poradíme

Rádi Vám pomůžeme s Vašimi dotazy, registracemi a vším co se týká stomatologie. Neváhejte nás kontaktovat.

Kontakty

  • Klatovská třída 54, Plzeň, Česká Republika
  • dentima@seznam.cz​
  • +420 377 247 229 | +420 739 614 440

© 2019 dentima s.r.o. všechna práva vyhrazena

Ordinační hodiny
Vánoce 2022

23. - 26 prosince neordinujeme

30.12. - 1.1. 2023 neordinujeme

V akutních případech, prosím, navštivte Zubní pohotovost Plzeň, Denisovo nábřeží. Děkujeme za pochopení.

 Krásné vánoční svátky, hodně zdraví, pohody a zářivý úsměv v novém roce Vám přeje

Dentima s.r.o.



Ordinační hodiny
Jsme tu pro Vás každý den!
PO 8:00 - 15:00
ÚT 8:00 - 17:00
ST 8:00 - 15:30
ČT 7:30 - 19:30
PÁ 7:30 - 13:30

E-Mail:
dentima@seznam.cz​
Telefon:
377 247 229
Mobil:
739 614 440​